معرفی 8 نوع از بهترین سنگ های ساختمانی + عکس

زمانی که شما با انواع سنگ های ساختمانی، ویژگی و کاربرد آنها آشنایی داشته باشید، این شناخت به شما کمک می‌کند که بتوانید به راحتی بهترین سنگ های ساختمانی را انتخاب کنید و از آنها در فرآیند ساخت و ساز استفاده کنید.

در این مقاله ما به شما کمک می‌کنیم تا با بهترین سنگ های ساختمانی، تقسیم‌بندی کلی آنها، استاندارد سنگ‌های ساختمانی و انواع سنگ های ساختمانی آشنا شوید.

 بهترین سنگ های ساختمانی

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع مختلف سنگ‌های ساختمانی تا انتهای مقاله با همیار سنگ همراه باشید.

کاربرد سنگ های ساختمانی در صنعت ساختمان

سنگ‌های ساختمانی استفاده‌های زیادی دارند. اما در یک بخش‌بندی کلی در 3 بخش ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند: بخش داخلی ساختمان (کف و دیوار ساختمان)، بخش نما (خارج) ساختمان و همچنین به عنوان سنگ تزئینی دیواره‌های داخل ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سنگ ساختمانی در بخش داخلی

یکی از بهترین کاربردهای سنگ ساختمانی، استفاده از آن برای تزیین دیوار‌های داخلی ساختمان می‌باشد. استفاده از سنگ در دکوراسیون داخلی نه تنها نمای متمایز با تأثیر بصری زیبایی ایجاد می‌کند بلکه جلوه‌ای فوق العاده از بافت طبیعت در ساختمان خلق می‌کند.

استفاده از سنگ در دکوراسیون داخلی حس استحکام و اصالت به ساختمان شما می‌دهد و فضای دلنشین و جذابی به وجود می‌آورد. سنگ به دلیل خواص فوق‌العاده و سایه‌های حیرت‌انگیز آن هرگز از مد نمی‌افتد و بسیار هم تاثیر‌گذار است. در بخش‌های داخلی ساختمان از سنگ‌های طبیعی در کف و دیوارها استفاده می‌شود.

بهترین سنگ ساختمانی بخش داخلی ساختمانبهترین سنگ ساختمانی بخش داخلی ساختمان

سنگ ساختمانی در بخش خارجی

یکی از پوشش‌های مناسب برای نمای ساختمان استفاده از نمای سنگ است که روزبه‌روز بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. انتخاب سنگ نمای ساختمان، باید مناسب با شرایط آب و هوایی محیط انتخاب شود که دوام نمای ساختمان بیشتر شود و در برابر عوامل مختلف محیطی دچار آسیب نشوند.

شرایط متغیر جوی، تابش نور خورشید، یخبندان، گرد و غبار، باران‌های اسیدی، آلودگی هوا و … از جمله عواملی هستند که بر مقاومت سنگ اثر می‌گذارند. سنگ تراورتن گزینه‌ای مناسب برای استفاده در نما کاری ساختمان می‌باشد.

بهترین سنگ ساختمانی نمابهترین سنگ ساختمانی نما

ویژگی انواع سنگ های ساختمانی

سنگ‌ ساختمانی باید دارای ویژگی‌هایی منحصربفردی باشد که بتوان از آن‌ها برای سال‌های طولانی در استفاده کرد. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سنگ ساختمانی باید تا حد امکان سبک باشد. بنابراین باتوجه به مصالح و تحمل هر سازه باید از سنگ متناسب با آن سازه استفاده کرد. برخی از سنگ‌های ساختمانی بسیار سنگین و محکم هستند و برخی دیگر سبک هستند که البته این سبک بودن دلیلی بر استحکام کمتر نسبت به سنگ‌های سنگین‌تر نیست.
  • سنگ ساختمانی باید در برابر تغییرات آب و هوایی و نفوذ مواد شیمیایی مقاوم باشد. انتخاب سنگ مناسب برای ساختمان بسیار مهم است. سنگ های ساختمانی بسته به جایی که به کار می‌رود باید در برابر تغییرات مختلف مقاوم باشد. برخی از سنگ‌های طبیعی که برای ساختمان سازی از آن استفاده می‌کنند؛ حتی در برابر نفوذ اسید نیز مقاوم هستند.
  • ضخامت سنگ جهت استفاده در ساختمان بسیار مهم است. از سنگ‌هایی که نازک‌تر هستند بیشتر برای بخش کف و دیوار استفاده می‌شود. اما سنگ‌های ضخیم‌تر را به عنوان کانتر یا وان حمام یا حتی مجسمه‌‌های تزئینی استفاده می‌کنند.
  • سنگ‌هایی که در بخش‌های مختلف ساختمان به‌کار می‌رود باید با هم هماهنگی داشته باشند. مثلا سنگی که قابلیت بالایی در جذب آب دارد برای استفاده در حمام، سرویس بهداشتی یا هر جایی که با رطوبت سر و کار دارد مناسب نیست.

معرفی انواع سنگ های ساختمانی

آشنایی با انواع سنگ های ساختمانی باعث می شود به راحتی بتوانید در فرآیند ساختمان سازی و بازسازی ساختمان از آنها استفاده کنید. با شناخت انواع سنگ‌ها و استفاده درست و متناسب از آنها می‌توانید زیبایی داخلی و خارجی ساختمان خود را چند برابر کنید.

در این مطلب همیار سنگ به معرفی بهترین نوع سنگ های ساختمانی می‌پردازد، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همرا باشید.

با مراجعه به صفحه سنگ ساختمانی می‌توانید انواع سنگ های ساختمانی را مشاهده و قیمت سنگ های ساختمانی را استعلام کنید.

سنگ تراورتن

از جمله معروف‌ترین سنگ ‌های ساختمانی، سنگ تراورتن است. رنگ‌های خاص کرم، خاکستری و سفید این سنگ را برای دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان مناسب کرده است. این سنگ‌ها در مناطق گرمسیر برای تزئین خارجی ساختمان به کار می‌روند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سنگ ساختمانی تراورتن به مقاله سنگ تراورتن چیست همیارسنگ مراجعه کنید.

سنگ ساختمانی تراورتن

سنگ مرمر

سنگ مرمر با ظاهری یک دست و رگه‌های زیبای متنوع دیده می‌شود. این سبک رنگ، سنگ مرمر را از دیگر انواع سنگ‌ ساختمانی متمایز کرده است. این سنگ سطح آینه‌ای و شفافی دارد و از ویژگی بارز این سنگ قابلیت ساب‌پذیری بالای آن است.

از این سنگ به دلیل جلا زیاد و رنگ‌های جذابی که دارد، در دکوراسیون داخلی، کفپوش ستون‌ها و پله‌ها و همچنین تزیینات داخلی ساختمان استفاده می‌کنند.

سنگ های ساختمانی سنگ مرمریت یا ماربل

سنگ مرمریت یا ماریل

یکی دیگر از انواع سنگ های ساختمانی سنگ مرمریت یا ماربل است. سنگ مرمریت آب را جذب نمی‌کند اما در برابر هوا‌زدگی و باران‌های اسیدی مقاومت نسبتاً کمتری از خود نشان می‌دهد. از سنگ مرمریت بیشتر در قسمت‌های داخلی ساختمان استفاده می‌کنند. سنگ مرمریت هیچ شباهتی با سنگ مرمر نداشته و برخی افراد این دو سنگ را با هم اشتباه می‌گیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سنگ ساختمانی مرمریت به مقاله سنگ مرمریت چیست همیارسنگ مراجعه کنید.

سنگ های ساختمانی سنگ مرمریت

سنگ لایم استون

سنگ ساختمانی لایم استون (Lime Stone) سنگی آهکی و رسوبی است که به عنوان سنگ‌های رسوبی شیمیایی می‌باشد. اگر چه این سنگ بسیار زیباست ولی ساختار آن به گونه‌ای است که برای بخش خارجی ساختمان اصلا مناسب نیست. اما به طور کلی توصیه می‌شود در دکوراسیون داخلی و بخش‌هایی که کمتر در معرض عبور و مرور است از این سنگ استفاده شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سنگ ساختمانی لایم استون به مقاله سنگ لایم استون چیست همیارسنگ مراجعه کنید.

 

سنگ ساختمانی لایم استون (Lime Stone)

سنگ ساختمانی آنتیک

سنگ ساختمانی آنتیک یکی از نمونه سنگ ‌های ساختمانی جذاب و زیبا می‌باشد که می‌توان آن را بعنوان یک سنگ زینتی زیبا معرفی کرد. سنگ آنتیک از تجمع خرده سنگ‌های تراورتن با مورد چسبنده تهیه می‌شود.

سنگ ساختمانی آنتیک

سنگ گرانیت

سنگ ساختمانی گرانیت از معرف‌ترین سنگ های ایرانی است که تقریباً می‌توان آن را در بخش‌های داخلی و خارجی ساختمان به‌کار برد. این سنگ در رنگ‌های قرمز، سیاه، قهوه‌ای، شکلاتی، صورتی، آبی و سبز وجود دارد با استفاده از این سنگ می‌توان به راحتی در فضا هارمونی و هم‌خوانی ایجاد کرد.

گرانیت بسیار سخت و بادوام با قابلیت صیقل پذیری بالا است و در برابر نفوذ آب و ضربه مقاوم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سنگ ساختمانی گرانیت به مقاله سنگ گرانیت چیست همیار سنگ مراجعه کنید.

سنگ ساختمانی گرانیت

سنگ کوارتزیت

از سنگ ساختمانی کوارتزیت در بخش خارجی ساختمان از جمله: پوشش دیوارها، نماکاری ساختمان، سطح پله‌ها و کف زمین استفاده می‌شود. چرا که این سنگ در برابر هوا‌زدگی بسیار مقاوم است. قیمت این سنگ نسبت به سایر سنگ‌ها پایین‌تر است، بنابراین برای استفاده در ساختمان مقرون به‌ صرفه است.

سنگ ساختمانی کوارتزیت

سنگ تراونیکس

سنگ ساختمانی تراونیکس از جمله سنگ‌های بسیار زیبا و منحصربفرد محسوب می‌شود که می‌توان از آن در طراحی داخلی و خارجی ساختمان استفاده نمود. سنگ تراونیکس در رنگ‌های مختلف: زرد، قرمز، سفید و شکلاتی است.

اگر می‌خواهد درباره سنگ زیبای تراونیکس بیشتر بدانید به مقاله سنگ تراونیکس چیست همیار سنگ مراجعه کنید.

سنگ ساختمانی تراونیکس

کلام آخر

همان‌طور که در این مقاله مطالعه کردید سنگ‌ها با توجه به نوع و کیفیت در دسته‌بندی‌های مختلف قرار می‌گیرند. از جمله آنها سنگ مرمر، مرمریت، گرانیت، کوارتزیت، تراونیکس و ده‌ها نمونه دیگر برای مصارف ساختمان‌سازی استخراج و تولید و سپس روانه بازار می‌شوند. برخی از این سنگ‌های ساختمانی برای بخش‌های داخلی ساختمان و برخی دیگر برای بخش‌های خارجی ساختمان به کار می‌رود.

این مقاله به شما  کمک می‌کند تا برای دکوراسیون داخلی و نمای بیرونی ساختمان انتخاب درستی داشته باشید. همیار سنگ بهترین راهنمای خرید سنگ های ساختمانی در صنعت سنگ می‌باشد.

همیار سنگ فعال در صنعت انواع سنگ ساختمانی

همیار سنگ یکی از بزرگترین حامیان صنعت سنگ ایران می‌باشد. که در زمینه ماشین‌آلات صنعت سنگ، سنگ ساختمانی و خدمات صنعت سنگ فعالیت می‌کند.

تمامی تولید کنندگان و فعالین صنعت سنگ در سامانه همیارسنگ عضو می‌باشند و محصول و تولیدات خود را ثبت کرده‌اند. شما با رفتن به صفحه سنگ ساختمانی در سامانه ما با تولید کنندگان اصلی سنگ ساختمانی و واحدهای اصلی فرآوری و انبارهای سنگ آشنا خواهید شد و سنگ مورد نظر خود را با کمترین قیمت پیدا خواهید کرد.

 

تعداد بازدید : 856
تاریخ ایجاد : 1400/10/05

ثبت نظر در مورد این مقاله

نام
لطفا نام خود را در این بخش وارد کنید
ایمیل
لطفا ایمیل خود را در این بخش وارد کنید
نظر
لطفا نظر خود را به طور واضح وارد کنید.
تایید کنید که ربات نیستید
در این قسمت تایید کنید که ربات نیستید و انسان هستید.

نظرات ثبت شده