سنگ تراونیکس چیست؟ زیباترین سنگ تراونیکس (2022)

سنگ تراونیکس چیست؟ هر آنچه می‌خواهید از تراونیکس بدانید!

سنگ تراونیکس (Traonyx) همانطور که از نام این سنگ پیداست دارای سطحی متشکل از دو نوع سنگ تراورتن (Travertin) و اونیکس (Onyx) یا سنگ مرمر است.لایه‌هایی از سنگ مرمر سبک که نور را از خود عبور می‌دهند زیبایی این سنگ را چندین برابر می‌کنند. 

سنگ تراونیکس از جمله سنگ‌های ترکیبی است و یکی از جذاب‌ترین و مقاوم‌ترین سنگ‌های ساختمانی است که امروزه در ساختمان سازی کاربردهای فراوانی دارد.

انواع مختلف و تنوع رنگی و ویژگی منحصربفرد سنگ تراونیکس در صنعت ساختمان، باعث شده توجه‌های افراد بسیاری که در زمینه طراحی و دکوراسیون ساختمان فعالیت می‌کنند به این سنگ جلب شود.

برای مشاهده و استعلام قیمت انواع سنگ تراونیکس به صفحه خرید سنگ تراونیکس همیارسنگ مراجعه کنید.

اگر می‌خواهید از سنگ تراونیکس، به عنوان بخشی از طراحی داخلی و نمای خارجی ساختمان استفاده کنید،با این مقاله از همیار سنگ همراه باشید. ما در اینمقاله می‌خواهیم به معرفی انواع سنگ تراونیکس، مزایا و معایب تراونیکس، کاربرد و ویژگی آن بپردازیم.
 

انواع سنگ تراونیکس

سنگ تراونیکس در دسته سنگ‌های آهکی و رسوبی نسبتا دگرگون شده، قرار گرفته و در ساختار آن موادی چون آراگونیت، کلسیت و کربنات آهن وجود دارد. سنگ تراونیکس در رنگ‌های متنوعی چون سفید، زرد، قرمز و شکلاتی یافت شده و یک نوع سنگ متخلخل محسوب می‌شود.

 سنگ تراونیکس می‌تواند به صورت موج‌دار یا بی‌موج تراشیده می‌شود که دارای رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی است.

در اینجا به انواع سنگ تراونیکس می‌پردازیم:

انواع سنگ تراونیکس
 • تراونیکس جنگلی
 •  تراونیکس چوبی
 • تراونیکس محلات
 • تراونیکس یزد
 • تراونیکس گردویی
 • تراونیکس شکلاتی
 • تراونیکس زرد
 • تراونیکس قرمز
 • تراونیکس نقره ای
 • سنگ تراونیکس کارمانیا

سنگ تراونیکس جنگلی

سنگ تراونیکس جنگلی یکی از انواع سنگ آهک است که نسبتاً تغییر یافته است به عبارت دیگر این نوع سنگ ترکیبی از سنگ تراورتن و سنگ مرمر است. خاستگاه این سنگ در استان اصفهان و قلب ایران واقع شده است.

 سنگ تراونیکس جنگلی دارای زمینه قهوه ای با مدل‌های تیره و روشن می‌باشد. 

سنگ تراونیکس چوبی

دلیل نامگذاری این سنگ به تراونیکس چوبی، ظاهری شبیه به چوب آن است که زمینه قهوه ای دارد. مهم‌ترین و بارزترین ویژگی این سنگ قابلیت عبور نور است.

 از دیگر ویژگی‌های این سنگ می توان به قابلیت جذب آب بسیار کم آن اشاره کرد. این سنگ مانند سایر اعضای خانواده تراونیکس در طراحی داخلی و نمای خارجی ساختمان قابل استفاده است.

سنگ تراونیکس چوبی

سنگ تراونیکس محلات

این سنگ دارای زمینه کرم رنگ با رنگ قهوه ای روشن و بژ می‌باشد. تراونیکس محلات به دو صورت بی موج و موج دار تراشیده شده است. ویژگی بارز این سنگ عبور نور از قسمت مرمرین آن است.

 این سنگ بیشتر در طراحی داخلی مانند دیوار لابی، حمام و مصنوعات سنگی استفاده می‌شود. معدن سنگ تراونیکس محلات در استان مرکزی واقع شده است.

سنگ تراونیکس محلات

سنگ تراونیکس یزد

سنگ تراونیکس یزد دارای تم رنگی کرم مایل به زرد با رگه‌های سفید و قهوه ای می‌باشد. رگه‌های زرد و قهوه‌ای این سنگ از تراورتن و رگه‌های سفید از سنگ مرمر ساخته شده است. 
این سنگ نیز مانند سایر اعضای مجموعه تراونیکس دارای قابلیت عبور نور از خود می‌باشد.

 به دو صورت موج دار و بی موج می‌باشد و تراونیکس در طراحی داخلی و نمای خارجی ساختمان قابل استفاده است.

سنگ تراونیکس کارمانیا

کارمانیا یکی از پرطرفدارترین و زیبا‌ترین سنگ‌های ایران است که از این سنگ در طراحی داخلی و فضای خارج  ساختمان استفاده می‌شود.

 ترکیبی از رنگ‌های سفید، خاکستری و قهوه‌ای در زمینه کارمانیا تراونیکس دیده می‌شود. 

 

 سنگ تراونیکس کارمانیا

سنگ اسلب تراونیکس کارمانیا با دارا بودن رگه‌های زیبای مرمر و تراورتن و قابلیت عبور نور در موارد بسیار زیاد و مختلفی همچون کابینت، آسانسور، فضای پشت تلویزیون و لابی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 خاستگاه و زادگاه سنگ تراونیکس کارمانیا استان کرمان می‌باشد.

برای مشاهده و استعلام قیمت انواع سنگ ساختمانی به صفحه خرید سنگ ساختمانی همیارسنگ مراجعه کنید.

ویژگی های سنگ تراونیکس

سنگ تراونیکس می‌تواند از رنگ سفید تا سیاه متغیر باشد. هر تنوع رنگی الگوهای رگه‌های منحصربه‌فرد خود را دارد. رنگ‌های روشن‌تر می‌توانند تا حدودی شفاف باشند. انواع سنگ تراونیکس با سایه‌‌ای آبی، سبز، قرمز، خاکستری، طلایی یا قهوه‌ای وجود دارد.

 از آنجایی که تراونیکس یک سنگ طبیعی است، هیچ دو نمونه یکسان نیستند. همه آنها رگه و رنگ زیبا و منحصربه‌فرد خود را دارند. حال در اینجا به چند نمونه از ویژگی‌ و مزایایی سنگ جذاب تراونیکس اشاره می‌کنیم:

مزایایی سنگ تراونیکس

 •  تراونیکس دارای مقاومت بالا و جذب آب کم است
 • در شرایط مختلف آب و هوایی مقاوت خوبی دارد.
 • این سنگ گرمای محیط را جذب نمی‌کند، از این رو همواره سطحی خنک دارد و به فضا حسی از تازگی و خنگی می‌بخشد.
 • تراونیکس برای افرادی که طرفدار سنگ مرمر هستند، اما به دلیل قیمت بالا از آن صرفه نظر می‌کنند بهترین گزینه است.
 • این سنگ به دو صورت موج دار و بی موج تولید می‌شود که دارای رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی است.

​ساختار سنگ ساختمانی تراونیکس، به گونه‌ای است که مثل مرمر ظاهری شفاف و بلوری دارد. این ویژگی باعث عبور نور از آن می‌شود و زیبایی آن را چندین برابر می‌کند.

 • با توجه به زیبایی خیره کننده‌ای تراونیکس، افراد فعال در صنعت طراحی و دکوراسیون داخلی و خارجی به این سنگ علاقه خاصی دارند.
 • تضاد زیبایی که در رنگ و طرح این سنگ‌ها دیده می‌شود، باعث تناسب این سنگ‌ها با دکوراسیون داخلی خانه شده است.
 • ویژگی‌های ساختاری این سنگ نیز همچون سنگهای تراورتن و مرمر می‌باشد و از مقاومت سایشی و فشاری نسبتا بالایی برخوردار می‌باشد.

ویژگی های سنگ تراونیکس

معایب سنگ تراونیکس

در کنار تمامی ویژگی‌ها و مزیت‌هایی که برای این سنگ گفتیم، سنگ تراونیکس معایبی هم دارد که به آن‌ها اشاره می‌کنیم تا در هنگام خرید سنگ تراونیکس این معایب را هم در نظر بگیرید. 
 • اگر به سنگ‌هایی با طرح‌های یکنواخت و ساده علاقه دارید، سنگ تراونیکس نمی‌تواند گزینه مناسبی، برای شما باشد. زیرا این سنگ، طرح و نقوش یکنواختی ندارد.
 •  در برخی قسمت ها چسبندگی مناسبی ندارند.
 • این سنگ برای مناطق سرد مناسب نیست؛ چرا که این سنگ‌ها اغلب سرد هستند و سردی را القا می‌کنند.
 • قیمت برخی از انواع این سنگ‌ها بسیار بالا است و خیلی صرفه اقتصادی ندارد.

کاربرد سنگ تراونیکس

سنگ تراونیکس که سنگ تراورتن و اونیکس (مرمر) است، زیبایی خیره کننده‌ای دارد که در طراحی دکوراسیون داخلی در اکثر خانه‌های طراحی شده توسط طراحان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 سنگ تراونیکس علاوه بر دکوراسیون داخلی در کارهای هنری، تجاری، اداری و ساخت و سازهای لوکس استفاده می‌شود. 

 کاربرد سنگ تراونیکس به دلیل رگه‌های موجود در آن و نقش و نگارهای نامنظم در طراحی‌های نامتقارن مدرن بسیار چشمگیر و جذاب است.

بر این اساس از تراونیکس می‌توان در دیوارهای داخلی، کابینت و کانتر آشپزخانه، روشویی، کفپوش، پله و پاگرد، مصنوعات سنگی مانند ستون و مجسمه سازی و حتی برای نمای خارجی ساختمان هم استفاده کرد.

کاربرد سنگ تراونیکس
هیچ چیز مانند سنگ اونیکس درخشان نمی‌تواند ظاهر دکوراسیون داخلی شما را افزایش دهد. 

خرید سنگ تراونیکس

سنگ‌های تراونیکس مقاومت فشاری بالایی داشته و سطح آن به راحتی آسیب نمی‌بیند به همین دلیل می‌توان از این سنگ‌ها در قسمت‌های مختلف ساختمان استفاده کرد.
در هنگام خرید سنگ‌ تراونیکس به سورت بندی سنگ دقت کنید و در صورتی که قصد دارید از این سنگ‌ها در کف ساختمان و یا دیوارها استفاده کنید، توصیه می‌شود از باکیفیت‌ترین نوع سنگ استفاده کنید تا دوام بالایی داشته باشد. 
 
قیمت سنگ تراونیکس
 

 سنگ‌های تراونیکس ظاهری زیبا داشته و سورت بندی آن‌ها تاثیر زیادی بر روی کیفیت این محصول می‌گذارد.

هر چه کیفیت سنگ‌های تراونیکس بیشتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر است. متراژ سنگ‌ها، نوع فرآوری آن، نحوه استخراج و … باعث تغییر قیمت این سنگ‌ها می‌شود.

 قیمت سنگ تراونیکس

خرید سنگ تراونیکس ارزان

همیار سنگ یکی از بزرگترین حامیان صنعت سنگ ایران می‌باشد. که در زمینه ماشین‌آلات صنعت سنگ، سنگ ساختمانی و خدمات صنعت سنگ فعالیت می‌کند.

 تمامی تولید کنندگان و فعالین صنعت سنگ در سامانه همیار سنگ عضو می‌باشند و محصول و تولیدات خود را ثبت کرده‌اند. شما با رفتن به صفحه سنگ ساختمانی»»تراونیکس در سامانه ما با انواع سنگ تراورتن و واحدهای اصلی فرآوری و انبارهای سنگ آشنا خواهید شد و سنگ مورد نظر خود را با کمترین قیمت پیدا خواهید کرد.

 


لینک مقاله های مرتبط
 
بهترین سنگ ساختمان

 سنگ تراورتن چیست

 سنگ گرانیت چیست

 سنگ مرمریت چیست

سنگ لایم استون چیست

بزرگترین شرکت ها در صنعت سنگ

بهترین سنگ نما ساختمان

بهترین سنگ کف برای ساختمان

 


 
اگر شما هم در مورد سنگ تراونیکس سوال یا دیدگاهی دارید با ما در میان بگذارید. کارشناسان همیارسنگ در اولین فرصت به سوال شما پاسخ خواهند داد، ما خوشحال خواهیم شد که به شما کمک کنیم.

 

تعداد بازدید : 1518
تاریخ ایجاد : 1400/08/01

ثبت نظر در مورد این مقاله

نام
لطفا نام خود را در این بخش وارد کنید
ایمیل
لطفا ایمیل خود را در این بخش وارد کنید
نظر
لطفا نظر خود را به طور واضح وارد کنید.
تایید کنید که ربات نیستید
در این قسمت تایید کنید که ربات نیستید و انسان هستید.

نظرات ثبت شده