سنگ مرمر چیست ؟

امروز تو این مقاله قصد داریم توضیحات خلاصه ای در رابطه با سنگ مرمر خدمتتون ارائه کنیم . مرمر از نوع سنگ‌های دگرگونی است که از دگرگونی سنگ آهک تشکیل شده است. کانی اصلی تشکیل دهنده سنگ مرمر کلسیت است. از سنگ مرمر به صورت گسترده‌ای برای مجسمه‌سازی استفاده شده‌است.
از ویژگی‌های برجسته سنگ مرمر، عبور نور است.

سنگ مرمر
 سنگ استفاده شده در تاج محل از بناهای تاریخی هند  از سنگ مرمر می باشد ، از سنگ مرمر در حرم‌های امامان و بناهای زیارتی نیز استفاده می‌شود. سنگ مرمر معمولی در بازارهای جهانی سنگ به نام اُنیکس (onyx) معروف است.

مرمر سفید از زمان‏های گذشته در صنعت ساختمان سازی کاربرد داشته است. یونانی‏ها  و مصری‏ها از این سنگ برای ساختن معابد خود استفاده می‏کردند. سنگ مرمر در برابر گرما، سرما و باران مقاوم است.

مرمر

وقتی سنگ آهک در اعماق کره زمین به مدت طولانی تحت فشار  و حرارت زیاد قرار می‏گیرد، دگرگون شده، به مرمر تبدیل می‏ شود. ماده اصلی سازنده سنگ مرمر، کربنات کلسیم است. سنگ مرمر خالص کاملاً سفید رنگ است. ، برخی از انواع سنگ مرمر دارای 99 درصد کربنات کلسیم‏اند. وجود املاح آلومینیم و منیزیم در سنگ مرمر باعث تنوع رنگ در آن می‏شود.  

مرمر

ساب‌پذیری  سنگ مرمر آن را بدل به یکی از سنگ‌های ارزشمند ساختمانی کرده است. سنگ مرمر  پس از صیقلی شدن سطحی بسیار براق و جذاب دارد و در صورت نصب به عنوان نما، دیوارپوش، کفپوش و … جلوه‌ای بی‌نظیر به ساختمان می‌دهد.

سنگ مرمر

تعداد بازدید : 530
تاریخ ایجاد : 1400/08/01

ثبت نظر در مورد این مقاله

نام
لطفا نام خود را در این بخش وارد کنید
ایمیل
لطفا ایمیل خود را در این بخش وارد کنید
نظر
لطفا نظر خود را به طور واضح وارد کنید.
تایید کنید که ربات نیستید
در این قسمت تایید کنید که ربات نیستید و انسان هستید.

نظرات ثبت شده