سنگ تراورتن چیست؟ انواع + کاربرد سنگ تراورتن

سنگ تراورتن چیست؟ هر آنچه که باید در مورد این سنگ طبیعی بدانید!

تراورتن(travetin) یک سنگ طبیعی ظریف است که قرن‌ها به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سنگ را می‌توان در رنگ‌های مختلف از خاکستری تا طلایی یافت. از کانتر تا کفپوش، تراورتن کاربردهای زیادی دارد. سنگ طبیعی تراورتن را می‌توان هم در داخل و هم در فضای باز مورد استفاده قرار داد.

بهترین سنگ های تراورتن

زمانی که قصد خرید سنگ ساختمانی برای خانه، مجتمع یا پروژه ساختمانی خود را دارید، کارشناسان سنگ به شما، پیشنهاد خرید سنگ تراورتن را برای استفاده در نمای بیرونی، داخلی، نما، کف و دیوار راهروها و پارکینگ می‌دهند. اما در هنگام انتخاب بهترین سنگ ساختمانی برای قسمت‌های مختلف ساختمان با گروه بسیار بزرگی از انواع سنگ تراورتن مواجه می‌شوید که شما را در انتخاب و خرید سردرگم می‌کند.

برای مشاهده انواع سنگ های تراورتن و استعلام قیمت تراورتن به صفحه خرید سنگ تراورتن همیارسنگ مراجعه کنید

در این مقاله از همیارسنگ ما به تجزیه و تحلیل کاملی از همه چیزهایی که قبل از خرید باید در مورد سنگ تراورتن بدانید، می‌پردازیم با ما همراه باشید.

سنگ تراورتن برای چه مواردی استفاده می شود؟

سنگ تراورتن (Travertine) شکل مخصوصاً جذابی از سنگ آهک است. بافت فیبری و مرمر مانند و رنگ‌های خاکی جذاب آن را به یکی از محبوب‌ترین سنگ‌های مورد استفاده در مصالح ساختمانی تبدیل کرده است. در ساخت و سازهای مدرن، سنگ برای بسیاری از طراحی‌های داخلی و خارجی استفاده شده است.

از نظر تاریخی، بیشتر سنگ تراورتن مورد استفاده در معماری و آثار هنری از کوه‌های ایتالیا می‌آمد، اما امروزه، بیشتر سنگ تراورتن فروخته شده از ترکیه، ایران، مکزیک و پرو است.

کاربرد سنگ تراورتن در حمام و سرویس بهداشتی | همیارسنگ

برای مشاهده انواع سنگ ساختمانی و استعلام قیمت انواع سنگ ساختمانی به صفحه  خرید سنگ ساختمانی همیارسنگ مراجعه کنید

بهترین رنگ انواع سنگ تراورتن

در این قسمت به معرفی انواع سنگ تراورتن نما از نظر رنگ می‌پردازیم.

رنگ قرمز؛ مرغوب‌ترین و بهترین نوع سنگ تراورتن قرمز در استان آذربایجان شرقی است و از کوه غزال داغ استخراج می‌شود.

سنگ تراورتن قرمز آذرشهر

سنگ تراورتن قرمز به دو صورت برش رگه‌ای و متقاطع یکی از محصولات پرطرفدار در سطح جهان است. اکثر کشورهای جهان به دلیل رنگ زیبای این سنگ به این سنگ منحصر به فرد علاقه‌مند هستند. تراورتن قرمز آذرشهر برش رگه‌ای معمولاً دارای رگه‌های مستقیم سفید و قرمز موازی است که روشن‌تر یا تیره‌تر از رنگ زمینه سنگ است.

اما در برخی موارد، این رگه‌ها نامنظم هستند و به صورت امواج نامنظم بر روی سطح سنگ دیده می‌شوند.

سنگ تراورتن قرمز آذر شهر

در ایران معادن مختلفی از سنگ تراورتن قرمز وجود دارد که معروف‌ترین آنها به نام ثریا در آذرشهر قرار دارد. تراورتن قرمز برش ضربدری بافتی ساده و یکنواخت دارد و رنگ آن بین روشن و تیره متغیر است.

یکی از ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد این سنگ ثبات رنگ است. که از این سنگ برای نمای بیرونی استفاده می‌کنید. بنابراین رنگ و کیفیت سنگ در اثر باد، طوفان، باران و برف تغییر نمی‌کند. انواع سنگ های طبیعی تراورتن عبارتند از:

سنگ تراورتن لیمویی یا زرد روشن

 سنگ تراورتن با رنگ لیمویی آذرشهر یا زرد روشن که بهترین سنگ آن از معادن آذرشهر استخراج می‌شود. این سنگ یکی از زیباترین سنگ های نمای ساختمان است.

سنگ تراورتن نقره ای یا سیلور

سنگ نما تراورتن نقره ای یکی از زیباترین سنگ های نما می‌باشد که فرم موج دار این سنگ با ابعاد کتاب کبریت بسیار خیره کننده و شیک می‌باشد.

سنگ تراورتن سفید

سنگ نمای تراورتن سفید شامل سنگ‌های طیف سفید و همچنین سنگ‌های کرم می‌باشد. سنگ های تراورتن سفید از نظر کیفیت در سطح بالاتری قرار دارند و این سنگ فاقد هرگونه ناخالصی است از جمله این سنگ‌ها:

سنگ تراورتن سفید

 • تراورتن سفید دره بخار
 • تراورتن سفید آتشکوه
 • تراورتن سفید عباس آباد
 • تراورتن سفید آذرشهر
 • تراورتن سفید آبیار
 • تراورتن سفید حاجی آباد

سنگ سفید آذرشهر در آذربایجان شرقی و سنگ‌های حاجی آباد و عباس آباد و آتشکوه در محلات هستند.

سنگ تراورتن شکلاتی

سنگ های تراورتن قهوه ای به سنگ تراورتن شکلاتی (نسکافه ای) معروف هستند. سنگ نمای تراورتن قهوه ای در دو طیف تیره و روشن موجود می‌باشد. این سنگ از معادنی مانند: آذرشهر، دهشیر، یزد، کاشان، معادن اصفهان استخراج می‌شود.

سنگ تراورتن شکلاتی (نسکافه ای)

سنگ تراورتن طوسی

استفاده از سنگ تراورتن سیلور در صنعت ساختمان از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار می‌باشد و سنگ‌ها از ابتدایی‌ترین سنگ تراورتن طوسی می‌باشند. می‌توان استفاده از سنگ‌ها را در برخی قسمت‌های ساختمان‌ها اعم از پله‌ها، نماها و یا حتی تونل‌ها، بهمن گیرها، دیوارهای حائل، سنگ چین‌ها و کرسی چین‌ها و غیره مشاهده نمود.

سنگ تراورتن طوسی

سنگ تراورتن طرق

سنگ تراورتن طرق دارای رنگ زمینه کرم روشن و در درجات پایین آن رگه‌های مشکی در آن دیده می‌شود. سنگ تراورتن طرق سورت‌های گوناگون دارد و بنا بر رنگ سنگ و رگه‌ها و هاله‌های سنگ درجه بندی می‌گردد.

سنگ تراورتن طرق دارای بافتی نواری است که به دو جهت موج دار و بی موج برش داده می‌شود و چنانچه برش سنگ در جهت عمود بر لایه بندی سنگ برش داده شود؛ بدلیل تنوع رنگ و تغییر بافت سنگ باعث ایجاد هماهنگی خاصی در نمای ساختمان می‌شود که اکثرا در نماهای کلاسیک کاربرد دارد.

تمامی این سنگ های نمای تراورتن سنگ قهوه ای که در بالا ذکر شده دارای سورتینگ بوده و دارای دو نوع موج دار و غیر موج دار می‌باشند. و قیمت هر سنگ در مناطق مختلف متفاوت است، اما کیفیت تمام سنگ ها تقریبا یکسان است و تنها تفاوت در نوع و میزان تخلخل است.

بهترین سنگ تراورتن نما

تراورتن ها برای پوشش نما عالی هستند: دیوارهای خارجی در این ماده جادویی همیشه در نور خود می‌درخشند. دیوارهای خارجی به مواد مستحکمی نیاز دارند که قادر به مقاومت در برابر متنوع‌ترین عناصر جوی بدون تخریب و در عین حال زیبا ماندن باشند.

تراورتن ها همیشه انتخاب مناسبی برای ظرافت طبیعی و عدم نفوذ ثابت شده در شرایط بیرونی هستند. دلیل خوبی است که برخی از نمادین‌ترین سازه‌های دوران باستان که هنوز پابرجا هستند با سنگ تراورتن ساخته شده‌اند.

بهترین سنگ تراورتن برای نمای داخلی ساختمان

دسته بندی انواع تراورتن معمولا بر اساس رنگ سنگ‌ها می‌باشد. به‌طور کلی بهترین نوع سنگ تراورتن از رنگ‌های روشن است. از این رو می‌توان گفت سنگ تراورتن سفید از با ارزش‌ترین انواع سنگ تراورتن است.

ویژگی‌هایی مانند یکنواختی، رنگ، موج منظم و درجه سلامت بالای این سنگ بر ارزش تراورتن تأثیر می‌گذارد. پس از رنگ سفید، بهترین نوع سنگ تراورتن، رنگ کرم است که پس از آن تراورتن از رنگ‌های خاص مانند انواع نقره ای نیز قرار می‌گیرد.

فاکتورهای انتخاب بهترین سنگ نمای تراورتن

برای سنگ های نما فاکتورهایی برای نصب سنگ وجود دارد که تعدادی از این موارد را به شما معرفی می‌کنیم:

 • رنگ سنگ تراورتن

همه ابتدا به رنگ و زیبایی نمای ساختمان توجه کنند. گاهی افراد رنگ‌های تیره و گاهی رنگ‌های روشن مانند سفید را انتخاب می‌کنند.

 • میزان چسبندگی سنگ

در هنگام نصب معمار سنگ و خریداران به این نکته توجه کنند که یک سنگ چقدر می‌تواند با ملات به سطح بچسبد. در واقع زمانی که سنگ چسبندگی خوبی داشته باشد در حین پروژه و یا حتی بعد از آن سقوط نمی‌کند، در واقع سنگ های تراورتن هم سنگ متخلخل و هم رسوبی هستند، بنابراین با این منافذ و سوراخ باعث چسبندگی بیشتر می‌شوند.

 • ابعاد سنگ

ابعاد سنگ از دیگر مواردی است که با توجه به محل و سطح مورد نظر حائز اهمیت بوده و نیاز به توجه ویژه دارد. ابعاد سنگ بر اساس نوع معماری ساختمان متفاوت است، بنابراین ابعاد سنگی که برای پله استفاده می‌شود با ابعاد سنگ نمای بیرونی قطعا متفاوت است.

مزایا و معایب سنگ تراورتن

مزایا تراورتن:

 • سنگ تراورتن به دلیل داشتن حفرات، خاصیت عایق حرارتی و عایق صوتی دارد.
 • رایج ترین رنگ‌های آن مقرون‌ به‌ صرفه هستند.
 • بافت این سنگ دارای خلل و فرج و پرمنفذ، مانعی برای لیز خوردن است.
 • به جای استفاده از ملات در نصب سنگ نما، سنگ را اسکوپ می‌توان کرد.
 • بافت این سنگ، نمایی دیدنی و لوکس به همراه می‌آورد.
 • رنگ کاملا ثابت و عدم تغییر رنگ به مرور زمان
 • رنگ کاملا ثابت و عدم تغییر رنگ به مرور زمان
 • دیرتر کثیف شدن این سنگ نسبت به سایر سنگ‌ها می‌باشد.
 • سبب کاهش بار وارده به ساختمان به دلیل وزن کمتری نسبت به سایر سنگ‌های ساختمانی

مزایا و معایب سنگ تراورتن

معایب تروارتن:

 • سنگ‌های تراورتن در هنگام استفاده در کفپوش‌ها هزینه اولیه بالاتری در مقایسه با سایر سنگ‌ها دارد.
 • سنگ تراورتن به علت بافتی که دارد آب را سریع جذب می‌کند.
 • احتمال خرد شدن سنگ‌های تراورتن در زمانی که دمای هوا به نقطه انجماد رسیده باشد زیاد است.
 • در مقابل باران‌های اسیدی مقاومت بسیار پایینی دارند.
 • یکنواخت نبودن طرح و رنگ این سنگ‌ها

قیمت سنگ نما تراورتن

آنچه قیمت سنگ را تعیین می‌کند در درجه اول کیفیت سنگ و سپس تقاضای بازار است که باعث افزایش یا کاهش قیمت سنگ می‌شود. اما سنگ‌هایی که در دسته سنگ‌های صادراتی قرار می‌گیرند بسیار گران هستند.

سنگ تراورتن صادراتی

سنگ‌هایی صادر می‌شود که کیفیت بالایی دارند و تقاضای زیادی در کشورهای خارجی دارند. بنابراین برای صادرات سنگ نمای ساختمانی تراورتن نمونه‌هایی مانند: آتشکوه، آذرشهر، عباس آباد، حاجی آباد صادر می‌شود.

کلام آخر

 در مورد اینکه سنگ تراورتن چیست، انواع سنگ تراورتن کدامند ودیگر ویژگی‌های آن صحبت کردیم. وقتی نوبت به انتخاب یک سنگ طبیعی می‌رسد که هم در داخل و هم برای بیرون ساختمان مناسب باشد، تراورتن برنده است. این سنگ به خودی خود ویژگی‌های بصری جذابی را ارائه می‌دهد و به دلیل رنگ‌های خنثی می‌تواند فرصت‌های طراحی زیادی را به ارمغان بیاورد.

از دوش گرفته تا پاسیوهای فضای باز، واقعاً هیچ محدودیتی برای استفاده از تراورتن وجود ندارد. تا زمانی که به درستی از سنگ مراقبت کنید، تا سال‌های سال دوام خواهد داشت.

خرید سنگ تراورتن ارزان

همیارسنگ یکی از بزرگترین حامیان صنعت سنگ ایران می‌باشد. که در زمینه ماشین‌آلات صنعت سنگ، سنگ ساختمانی و خدمات صنعت سنگ فعالیت می‌کند.

تمامی تولید کنندگان و فعالین صنعت سنگ در سامانه همیارسنگ عضو می‌باشند و محصول و تولیدات خود را ثبت کرده‌اند. شما با رفتن به صفحه سنگ ساختمانی»»تراورتن در سامانه ما با انواع سنگ تراورتن و واحدهای اصلی فرآوری و انبارهای سنگ آشنا خواهید شد و سنگ مورد نظر خود را با کمترین قیمت پیدا خواهید کرد.لینک مقالات مرتبط

بزرگترین شرکت های صنعت سنگ

بهترین سنگ های ساختمانی

بهترین سنگ کف برای ساختمان

معرفی بهترین سنگ نما

سنگ تراورنیکس چیست

سنگ مرمریت چیست

سنگ گرانیت چیست

سنگ لایم استون چیستاگر شما هم در مورد سنگ تراورتن سوالی یا دیدگاهی دارید با ما در میان بگذارید. کارشناسان همیارسنگ در اولین فرصت به سوال شما پاسخ خواهند داد، ما خوشحال خواهیم شد که به شما کمک کنیم.
تعداد بازدید : 2705
تاریخ ایجاد : 1400/07/29

ثبت نظر در مورد این مقاله

نام
لطفا نام خود را در این بخش وارد کنید
ایمیل
لطفا ایمیل خود را در این بخش وارد کنید
نظر
لطفا نظر خود را به طور واضح وارد کنید.
تایید کنید که ربات نیستید
در این قسمت تایید کنید که ربات نیستید و انسان هستید.

نظرات ثبت شده